Telif Hakkı Bildirimi

Telif Hakkı ve Ticari Marka Politikaları

Denemex.net platformunda, başkalarının fikri mülkiyet haklarına saygı duymaktayız ve platform kullanıcılarımızın da aynı davranışı sergilemesini bekliyoruz. DMCA yasası gereğince ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca aşağıdaki fikri mülkiyet ihlali politikasını oluşturduk. Aşağıda listelenen bütün gereklilikleri kapsayan bir telif veya ticari marka ihlali bildirimi almamız durumunda, yasalara uyar ve ilgili içeriği doğrudan sitemizden kaldırılır. Üyelerimiz tarafından oluşturulmuş olan çeşitli dijital çalışmaları kendi platformu kapsamında barındıran Denemex.net servis sağlayıcısı, herhangi yasal değerlendirmeleri ve platformumuzda bulunan çeşitli dijital çalışmaların karşılaştırmalarını yapacak konumda bulunmamaktadır. Bu nedenle, telif hakkı ve ticari marka ihlalinde bulunulduğu iddia edilen dijital içerikler hakkında tarafımıza yapılan başvurular doğrultusunda söz konusu içerikler askıya alınmaktadır.

Denemex.net’e üye olan bir kişi ya da kuruluşun bu politikayı tekrar tekrar ihlal ettiğinin tespit edilmesi durumunda, ilgili kullanıcının hesabı kapatılabilir ve yasal işlemler başlatılabilir.

Bu politika, resmi bir bildirinin nasıl gönderileceğine ilişkin adım adım talimatlar sunmaktadır. Hizmetlerimiz ve/veya politikalarımız hakkında başka sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen bizimle iletişime geçiniz. Denemex.net destek ekibi en kısa zamanda size geri dönüş sağlayacaktır. Bu gibi durumlarda Denemex.net’in size yasal tavsiye ve/veya rehberlik sunmayacağını lütfen unutmayınız. Bu nedenle, dijital çalışmalarınızı, telif hakkı veya ticari marka hakkındaki kanunlar, adil kullanım şartları veya benzeri konular hakkında yaşanan sorunlar olduğunda, bir avukat aracılığı ile takibi yapılabilir.

Telif Hakkı hakkındaki bazı yararlı ipuçlarına sitemizin ‘’Sıkça Sorulan Sorular’’ (SSS) bölümüne erişebilirsiniz.

Başlamadan önce…

Denemex.net’in prensipleri, hukuki sorumluluk ve telif haklarının anlatımında bir takım kavramlar kullanılmaktadır. Bu kavramlardan bir kaçı Denemex.net tarafından tanımlanmış ve tanım haricinde (hukuki bir tavsiye olarak) yorumlanmaması gerekmektedir.

Fikri mülkiyet hakları, telif hakları ve patentleri kapsamaktadır.

Telif hakkı, bir üreticinin veya yazarın eserlerinin kopyalanmaması, gösterilmemesi, çoğaltılmaması ve türevlerinin oluşturulmaması haklarını kapsamaktadır.

Ticari Marka, belirli bir markayı diğer markalardan veya ürünlerden farklı olarak tanımlamak için kullanılan kelime, kelime öbeği veya tasarım anlamına gelmektedir.

BİLDİRİM VE ÇÖZÜMLEME SÜRECİ

Denemex.net’e ulaşan, hak iddia edilen telif hakkı veya ticari marka ihlali hakkındaki bildirimlere olabildiğince hızlı bir şekilde yanıt verilmektedir.

İçeriğinizin, Denemex.net’te materyallerde telif hakkı ve/veya ticari marka ihlali oluşturacak şekilde kullanıldığını düşünüyorsanız, lütfen bize bunu bildiriniz. İlgili yasanın şartlarına uymak için, ihlal bildiriminizin aşağıdaki maddelerin tümüne uyması gerekmektedir.

 • 1- Denemex.net yer alan söz konusu dijital içeriğin fikri mülkiyet haklarının size ait olduğunun ispatı;
 • 2- Fikri mülkiyet haklarınızı ihlal ettiğini iddia ettiğini düşündüğünüz dijital içeriğin belirlenmesi:
  • A- Tespit edilen dijital içeriğin fikri mülkiyet haklarınızı nasıl ithal ettiğini ve nasıl kullanıldığına dair bir açıklama;
  • B- İlgili dijital içeriği bulabilmemiz için, Denemex.net web sitesinde yer alan kullanıcı adı ve/veya ilgili dijital içeriğin ‘’ ’Dijital içerik/ürün sayfasının” URL bağlantısı;
 • 3- Adınız, soyadınız, adresiniz, telefon numaranız ve e-posta adresinizi içeren iletişim bilgileriniz;
 • 4- İlgili çalışmanın fikri mülkiyet sahibi olduğunuzu belirten geçerli bir açıklama veya dosya oluşturulma tarihi ekran görüntüsü;
 • 5- İhbarda bulunma cezası altında ihbarda belirtilen bilgilerin doğruluğunu ve fikri mülkiyet sahibi olduğunuzu veya mal sahibi adına hareket etmeye yetkili olduğunuzu belirterek;

Bu maddelerden oluşan dokümanı “destek@denemex.net” e-posta adresinden bize iletin.

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca, ilgili içeriğin veya ürünün ihlalini bilerek yalan beyanda bulunan kişilerin avukatlık ücretleri dâhil olmak üzere tazminat ödemeye yükümlü olabileceğini lütfen unutmayınız.

Fikri mülkiyet haklarına sahip olduğunuz ve ihlal bildirimini yapmak istediğiniz dijital içerik/ürününüz ile ilgili yukarıda belirtilen bilgileri yanlış ve/veya eksik girmemeniz, talebinizi daha hızlı ele almamıza yardımcı olacaktır. Yukarıdaki bilgilere ek olarak, ihlalini iddia ettiğiniz durumu doğrulamamıza yardımcı olacak herhangi ek bilgi her zaman yararlı olabilir (örneğin, ticari markanızın bir kopyası veya telif hakkı tescili).

Bildirinizi bize ilettikten sonra ne olur?

Ticari Marka Bildirimi - Ticari Marka İhlali Bildiriminiz bütün gerekli bilgileri ve dosyaları içeriyorsa, talebinizi değerlendirip işlemlere başlayacağız. İlgili talebinizi işleme koymamızı kolaylaştırmak ve hak ihlalinde bulunan dijital içerik/ürünün Denemex.net’ten kaldırılmasını sağlamak için, bildiriminizde ilgili dijital içerik/ürünün nerede göründüğü konusunda mümkün olduğunca detaylı bilgi verdiğinizden emin olunuz.

Örneğin, ilgili dijital içerik/ürünün hangi kategoride bulunduğunu ve/veya ilgili dijital içerik/ürünün ‘’Dijital içerik/ürün sayfasının’’ URL’sini belirttiğinizden emin olunuz.

Telif Hakkı Bildirimleri - Lütfen Telif Hakkı İhlali Bildiriminizde var olması gereken bütün bilgileri içerdiğinden emin olunuz. Bir dijital içerik/ürünle ilgili talebinizi karşılamamız ve hak ihlalinde bulunan ilgili dijital içerik/ürünün kaldırılmasını sağlamak için, söz konusu ihlal ile ilgili açıklamanızın mümkün mertebe açıklayıcı olmasına özen gösteriniz.

Bize ulaşan bir ihlal bildirimi olduğunda, ilgili dijital içerik/ürünü yayımlayan üyeye ulaşır, bildiriminizi iletir ve söz konusu içerik/ürünü sitemizden kaldırırız.

İlgili içerik/ürünü yayımlayan kişinin ihlalin yanlış algılandığını, tanımlandığını veya yanlışlıkla ilgili içerik/ürünün kaldırıldığını beyan etmek gibi bir yasal hakkı bulunmaktadır. Bu durumda bu üye, bir ‘’Uyarı Bildirimi (Aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.) gönderme hakkına sahiptir. Üyeden bir ‘’Karşı Bildirimi’’ almamız durumunda, bunu doğrudan size iletiriz. Bu durumda, yasal işlem ve süreci devam ettirmek tamamen size kalacaktır. Kanunen, ilgili kararınızı bize bildirmeniz için 10 gününüz bulunmaktadır. Aksi takdirde, ilgili kişinin/üyenin ilgili dijital içerik/ürünü tekrar yayınlamasına izin vermemiz gerekmektedir.

Telif Hakkı İhlali İtirazı ve Bildirim Süreci

Denemex.net’te yayımlanan dijital içerik/ürünlerden biri veya birden fazlası hakkında bir Telif Hakkı İhlali Bildirimi aldıysanız ve içerik/ürünün telif hakkı ihlali bildirimi iddiasına itiraz etmek isterseniz, Temsilcimize bir ‘’Karşı Bildirim’’ gönderebilirsiniz. Size, Telif Hakkı İhlali ile ilgili gönderdiğimiz e-postaya yanıt vermek işe yarayacaktır. Telif Hakkı ihlali itirazı ile ilgili göndermek istediğiniz ‘’Karşı Bildirim’’de aşağıdaki bilgilerin mevcut olması gerekmektedir:

 • 1- Denemex.net’te yer alan söz konusu dijital içerik/ürünün fikri mülkiyet haklarınızın size ait olduğunun ispatı,
 • 2- Söz konusu dijital içerik/ürün ile ilgili bildirimi aldıktan sonra Denemex.net’ten kaldırılmış ya da, yanlışlıkla kaldırıldığına dair bir tespitinizi belirtmeniz;
 • 3- Adınız, soyadınız, adresiniz, telefon numaranız ve e-posta adresinizi içeren iletişim bilgilerinizi;
 • 4- Telif hakkı sahibinin ve/veya ilgili yetkili kişinin elektronik veya fiziksel imzası.

Telif Hakkı İhlali İtirazı Bildirimini Gönderdikten Sonra

Bildiriminiz yukarıdaki maddelerde belirtilen bilgilerin tamamını içeriyorsa, bunu Telif Hakkı İhlalini iddia eden kişiye iletiriz. Daha sonra, içerik/ürünlerin muhatapların söz konusu içerik/ürünlerin kendilerine ait olup olmadığına dair ispatlarını 10 iş günü içerisinde bildirmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde ilgili dijital içerik/ürün yayımdan kaldırılarak askıya alınır.

Eğer Telif Hakkı İhlalini iddia eden kişiden herhangi bir haber ve/veya bildirim alamazsak, ilgili dijital içerik/ürünü bu 10 günlük sürecin sonunda geri yüklenecektir.

Son Bir İp Ucu

Burada temel nokta o eseri sizin üretmiş olmanızdır. Eğer ki tescilini almak istiyorsanız http://www.telifhaklari.gov.tr/ adresinden başvuruda bulunarak ilgili ürünü kendinize tescil ettirebilirsiniz. İlgili yasalara göre; siz bir ürünün tescilini alsanız dahi bir diğer kişi kendisi ürettiğini ispatlarsa sizin aldığınız tescil düşmektedir. O nedenle en önemli nokta o eseri sizin üretip üretmediğinizdir. Dijital ürün ve içeriklerde son oluşturulma tarihi gibi göstergeler ile ürünü kimin ürettiği kolayca belirlenebilmektedir.

Yasal Sorumluluk

Denemex.net’te yer alan sorular, testler, denemeler vb. tüm dijital içerik/ürünler sitemize üye olan içerik üreticiler ve içerik/ürünlerin temin edildiği telif haklarına sahip olan kuruluşlar tarafından oluşturulup sisteme yüklenmiştir. İçerik/ürün üreticisi içerik/ürünü sisteme yükleyerek içerik/ürünün orijinal ve kendisine ait olduğunu beyan etmiş sayılır. İçerik/ürünlerin telifi ile ilgili her türlü yasal sorumluluk içerik/ürünün temin edildiği, içerik üreticisi kişi ya da kuruma aittir. Denemex.net’ten içerik/ürünlerin telif haklarıyla ilgili herhangi bir hak talebinde bulunulamaz.

Denemex.net olarak içerik/ürünle ilgili telif iddialarını 24 saat içerisinde değerlendirip, söz konusu içerik/ürünü sisteme yükleyen ilgili kişi ya da kuruma ulaşarak içerik/ürünün askıya alınması sağlanmakta ve iddianın sübutunda sistemden tamamen kaldırmaktayız.

İddia sahibinin veya yasal temsilcisinin ispatta bulunması hâlinde, kendisine ait tüm içerik/ürünün veya dokümanların sitemizden 24 saat içinde yayından kaldırılması sağlanmaktadır.

İletişim için : destek@denemex.net